DC 24V to DC 12V Power Inverter (DC12-2410ACC)
Product image 2, can be opened in a modal.
Product image 3, can be opened in a modal.
Product image 4, can be opened in a modal.
Product image 5, can be opened in a modal.
Product image 6, can be opened in a modal.
Product image 7, can be opened in a modal.
Product image 8, can be opened in a modal.
SKU:DC12-2410ACC
  • In stock
  • Inventory on the way
Description
Experience powerful and efficient performance with DC 24V to DC 12V Power Inverter. This power inverter offers protection against short circuit input currents, over voltage, and overloads through features such as ignition control and over current fuse protection. Feel confident in using this product without worrying about potential damages.
Specifications:
  • EFFICIENT POWER INVERTER: This power inverter is designed with a specialized integrated circuit design for improved protective functions. It transforms unstable 18V~32V power supply into stable 12V output, efficiently safeguarding your equipment all the time.
  • INPUT VOLTAGE: DC 18V-32V.
  • OUTPUT VOLTAGE: DC 12V.
  • OUTPUT CURRENT: 10A.
  • ENERGY CONVERSION RATE: >90%.
  • NORMAL OPERATING TEMPERATURE: -10°C ~ +80°C
DC12-2410ACC-English/Spanish Product Manual